Fjäril på fingret

Fjärilsarter dagflygande fjärilar

Det finns ca 126 dagflygande fjärilsarter i Sverige. Dessa fjärilar går under namnet dagfjärilar. Förutom dagfjärilar som flyger på dagen, finns det även ett 40-talet nattfjärilar som passar på att flyga under dagen.
Alla vuxna dagfjärilar har klubbformade antennspetsar och breda vingar i starka färger. Nästan alla arter sitter med vingarna hopslagna när dom villar eller äter. Det finns några som sitter med vingarna utslagna men det är inte lika vanligt.

Dagfjärilsarter

Alla fjärilar har fjäll som täcker både undre och övre vingpar. Fjällen i sin tur bildar olika mönster, punkter och så kallade ögon.
En del har doftfjäll speciellt hanar.
Bilden här under ser ni fjällen på en Apollofjäril.
Fjärilsfjäll

I Sverige finns fem familjer av dagflygande fjärilar och som vi betraktar som egentliga fjärilar eller äkta dagfjärilar. Tjockhuvuden, Riddarfjärilar, Vitfjärilar, Juvelvingar och Praktfjärilar.

Svärmare/bastardsvärmare är en annan familj som flyger på dagen och jag kallar dem för dagsvärmare. Denna familj är också väldigt färgglada och oskygga när dom sitter och äter på blommorna.

Tjockhuvuden

Små fjärilar med tjockt/bred huvud samt, att antennen är bjöd i spetsen.
Smultronvisslare Pyrgus malvaeSvartfläckig glanssmygare Carterocephalus silvicola HaneÄngssmygare Ochlodes sylvanus Hona

Riddarfjärilar

Det finns bara tre arter i Sverige och är vanligtvis de största fjärilarna.

Apollofjäril Parnassius apolloMakaonfjäril Papilio machaonMnemosynefjäril Parnassius mnemosyne  Hona

Vitfjärilar

Dom är medelstora fjärilar och i regel övervägande vita.

Ängsvitvinge Leptidea realiSvavelgul höfjäril Colias palaeno HonaCitronfjäril Gonepteryx rhamni Äggläggande

Juvelvingar

Små fjärilar med smal kropp. Färgerna är vanligtvis blå, guld eller brunfärgade.

Puktörneblåvinge Polyommatus icarus Hona Blå variant.Grönsnabbvinge Callophrys rubiViolettkantad guldvinge Lycaena hippothoe Hane

Praktfjärilar

Denna familj har ett stort spann när det gäller storleken från 25 mm till 90 mm i vingspann.

Påfågelöga Aglais ioÄlggräspärlemorfjäril Brenthis inoAspfjäril Limenitis populi

Dagsvärmare Bastardsvärmare

En del arter av svärmare flyger på dagen och då främst bastardsvärmare. Klubbformade antenner och vingarna ligger längs med kroppen. Oftast helt orädda för människor.

Humledagsvärmare Hemaris fuciformisÄngsmetallvinge Adscita statices HaneSexfläckig bastardsvärmare Zygaena filipendulae

Insekter har funnits i flera hundra miljoner år. Dagens fjärilar föddes för ca 70 till 100 miljoner år sedan. Den äldsta kända dagfjärils fossil är ca 50 miljoner år.
Här kan ni läsa mer om evolutionen på fjärilar.
http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/royprsb/283/1824/20152893.full.pdf

Rapportera dagfjärilar

Jag vill gärna passa på och slå ett slag för forskarna. Forskarna behöver få in mer rapporter på fjärilar ifrån hela vårt avlånga land.
Det kan ni enkelt göra på Artportalen.se. Det finns en utmärkt lathund för nybörjare som ni kan använda till en början.
Artportalen är ett viktigt verktyg i svensk naturvård baserad på folkets observationer ute i naturen.